OSMANCIK OSB’YE İLK ETAPTA 8 FABRİKA KURULACAK

Osmancık Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu toplantısında ilçede fabrika kuracak 8 firmaya arsa tahsisi yapıldı.

OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Osmancık OSB’ye yatırım yapmak isteyen firmaların arsa talebi incelendi.

Buna göre Tekstil, Seramik, Ahşap Ürünleri, Isıcam, Plastik İnjeksiyon sektörlerinde faaliyet gösterecek ve ilçeden yurt dışı ihracat yapılmasına imkan sağlayacak 8 firmaya arsa tahsisi yapıldı.

EN AZ 1000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Osmancık OSB’ye yapılacak yatırımlarla ilçede işsizliğin önleneceğini ve nüfus artışının hızlanacağını söyledi.

İlk etapta 8 firmaya yer tahsisi yapıldığını belirten Gelgör “Osmancık Organize Sanayi Bölgesinde alt yapı yatırımlarının tamamlanmasının ardından yer tahsislerine başlandı. Yönetim Kurulu olarak önceliğimiz istihdam ve ihracat. Bu iki kritere azami önem gösteriyoruz. Fabrika kurmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalara arsa tahsisi yaptık. En kısa sürede fabrikalarını kuracaklar ve çalışmaya başlayacaklar. İlk etapta yaklaşık 1000 kişilik bir istihdam oluşturulmasını hedefliyoruz. Daha sonra yapılacak tahsislerle fabrika sayısı arttıkça, istihdam imkanları arttıkça ilçemiz göç alan bir şehir olacaktır.” dedi.

Başkan Gelgör, Osmancık OSB Yönetim Binasının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek inşaatın tamamlanmasının ardından Bölge Müdürlüğünün kendi binasına taşınacağını söyledi.

OSMANCIK OSB’YE YATIRIM YAPANLARA TEŞVİK

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında 4. Bölge teşvik unsurlarından yararlanan Osmancık OSB’de yatırım yapan firmalara KDV İstisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti sağlanıyor.

OSB içi yatırımda vergi indirimi olarak yatırıma katkı oranı yüzde 40, Sigorta Pirimi İş veren Hissesi Desteği ise yüzde 35 oranında 7 yıl.

Osmancık OSB’ye yatırım yapanlara yer tahsisinde de teşvik uygulanıyor. Ayrıca yatırım esnasında iç kredi ve dövize endeksli kredi kullanımında faiz desteği sağlanıyor.

OSB Yönetim Kurulu Toplantısına Osmancık Kaymakamı ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Alkan, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak, Belediye Meclis Üyesi, OSMİAD Başkanı Fatih Ergün, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcı Yakup Karaca ile OSB Bölge Müdürü Arif Emre Gökel katıldı.