Osmancık, Kültür Gezginlerini Ağırladı

Akademisyenlerden oluşan Ankara Üniversitesi Kültür Gezginleri Grubu Osmancık’a kültür gezisi düzenlediler. İlçedeki tarihi mekanları gezen akademisyenler leblebi ve pirinç aldıktan sonra şehrimizden ayrıldı.

Yaklaşık 2300 üyesi bulunan Ankara Üniversitesi Kültür Gezginlerinden 130 kişi Osmancık’ı gezdi. Kültür Gezginlerine Belediye Başkanı Hamza Karataş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel ilçeyi tanıttı.

Grup Başkanı Profesör Doktor Aykut Mısırlıgil Osmancık’a tarihi ve doğası ile hayran kaldıklarını belirterek “Osmancık’ın tarihteki önemini ve Anadolu’yu kuzeye bağlayan karayolunun üzerine kurulmuş muhteşem bir kültür merkezi ve Türk Kültürünün en yoğun olarak yaşandığı bir yer olduğunu biliyoruz. Yılbaşını Anadolu’nun güzel, vatanını ve milletini seven insanlarla geçirmeyi planladık. Osmancık’a gelip halkımızla kaynaşmaktan mutluyuz.” dedi.

EĞLENCE MERKEZLERİNİ DEĞİL, KÜLTÜR MERKEZLERİNİ GEZİYORUZ

Ankara Üniversitesi olarak kültürel değerleri olan mekanlara gezi düzenlediklerini söyleyen Mısırlıgil şu açıklamalarda bulundu:

“Ankara Üniversitesi Atatürk tarafından Ankara’da kurulan Cumhuriyet’in ilk üniversitesidir. Bu üniversitenin kuruluş amaçlarından bir tanesi Anadolu için gerekli olan bilim adamlarını, mimarları, doktorları sanatçıları yetiştirmek ve devamlı halkın istediği hizmeti onlara götürmektir. Bizlerde üniversite olarak yıllardır bu işi yapıyoruz. Bilim adamlarını halkla kaynaştırıyoruz ve sık sık kültür gezileri düzenleyerek gittiğimiz şehirlerde konferanslar vererek o şehrin kültür varlıklarını ziyaret ederek hem halkla bütünleşiyoruz hem üniversitemiz öğretim üyelerine moral vermiş oluyoruz hem de gittiğimiz bölgelerdeki insanlara moral vermiş oluyoruz. Hemen hemen 15 günde bir Türkiye’nin eğlence merkezlerine değil kültürel değerleri yüksek olan gerek öğrencilerimiz gerekse akademisyenlerimizi götürüyoruz. Çünkü gelecek nesiller biz öğretim üyeleri için çok önemli ve bir insan için faydalı olacak yaş özellikle üniversite öğrencilerinin öğrenmeye en istekli oldukları yıllardır. Bu nedenle sık sık öğrencilerimizi her yıl defalarca Anadolu’nun kültür mekanlarına götürüyoruz”

Kültür Gezginleri Koyunbaba Köprüsü, Kandiber Kalesi, İmaret Camii ve Koyunbaba Türbesini ziyaret etti. İlçedeki bir fabrikadan pirinç alan grup leblebi de aldıktan sonra Ankara’ya dönüş yaptı.