BAŞKAN GELGÖR, VATANDAŞIN GÖNLÜNDE TAHT KURDU

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, göreve geldiği günden bu güne kısa sürede yaptığı hizmetlerle vatandaşın gönlünde taht kurdu. Alt yapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra eğitime verdiği destek, kültürel faaliyetler ve içme suyuna indirim gibi halkın memnuniyetini kazanan çalışmalara imza atan Gelgör, seçim öncesinde söz verdiği vaatlerini de bir bir yerine getiriyor.

Osmancık ilçesinde kısa sürede önemli çalışmalar yapan Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 8 aylık icraatlarını açıkladı.

Çalışmalara ilk olarak doğalgaz alt yapısı yapılan yollardan başladıklarını belirten Gelgör, seçim sürecinde beyan ettikleri vaatlerine de öncelik verdiklerini ifade etti.

Asfalt ve Parke Yol Çalışmaları
45 SOKAK VE 9 CADDE YAPILDI

İlçedeki doğalgaz çalışmaları nedeniyle kazılan yolların vatandaşları uzun süredir mağdur ettiğine dikkat çeken Gelgör, ilk önceliği asfalt ve parke taşı çalışmalarına verdiklerini söyledi.

Gelgör, asfalt sezonunun ardından parke taşı çalışmalarını hızlandırdıklarını belirterek “Asfalt sezonu içerisinde doğalgaz alt yapısı tamamlanan 6 büyük caddeyi ve bağlı 9 sokağı asfaltladık. Toplamda 7 kilometre asfalt yapıldı. Bu sene ilk senemiz olması nedeniyle çalışmalara asfalt sezonunun yarısında başlayabildik ancak gelecek yıl çok daha fazla asfalt yapmayı hedefliyoruz. Asfalt sezonunun ardından da tüm yoğunluğumuzu parke taşı çalışmalarına verdik. Bu kapsamda 3 büyük cadde ile birlikte 36 sokakta parke taşı yapıldı. Şenyurt, Esentepe, Koyunbaba, Cumhuriyet, Çay, Gemici ve Gürleyik Mahallelerinde bu çalışmalar yapılırken ilçe merkezindeki mahallelerimizde de doğalgaz yapılan yerlere yama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek yıl asfalt yapacağımız yerlerin şimdiden hazırlığını yapıyoruz. İnşallah ilçemizde yol noktasında hizmet ulaşmayan yer kalmayacak” dedi.

“KIZILIRMAK SAHİLİ CAZİBE MERKEZİ OLDU”

Kızılırmak Sahilinde ilçenin imajına yakışır çalışmaların yapıldığını kaydeden Gelgör “Bizim öncelik verdiğimiz alanlardan birisi de Kızılırmak Sahili oldu. Çünkü burası Kızılırmak ıslah Çalışması nedeniyle uzun süre atıl kalmış ve vatandaşlarımızın bir an önce sosyal alan olarak görmek istediği bir yerdi. Seçimden hemen sonra çalışmaları başlattık. Güzel bir çevre düzenlemesi, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, şık bir aydınlatma ve sosyal alanlar ile Kızılırmak Sahili cazibe merkezi oldu. Vatandaşlarımız aileleri ile birlikte Kızılırmak Sahilinde güzel vakit geçirebiliyor. Çevre illerden ve komşu ilçelerden burayı görmeye geliyorlar. Koyunbaba Köprüsü ile Yeni Köprü arasında ve Yeni Köprünün batısında yaptığımız çalışmaları ilerleyen zamanlarda Kızılırmak boyunca İstanbul Yoluna kadar ulaştırmayı ve aynı şekilde Gemici Sahilini de tamamlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

METRUK YAPILAR YERİNİ OTOPARKA BIRAKIYOR

Başkan Gelgör, ilçedeki otopark sorununu da farklı bir yaklaşımla çözmeye çalıştıklarını söyledi.

İlçede hem görüntü kirliliğine neden olan hem de mal ve can güvenliği açısından riskli olan metruk yapıları yıktıklarını belirten Gelgör “ilçemizin metruk yapılardan temizlenmesi konusunda tam manasıyla bir seferberlik başlattık diyebiliriz. Öncelikle hangi yapıların yıkılacağı noktasında bir çalışma yaptık. Ekiplerimiz bu konuda titizlikle çalıştı. Tespit edilen yapılar mülk sahibi ile istişare edilerek yıkılmaya başlandı. Bu güne kadar toplamda 35 metruk yapı yıkıldı. Yıkım sonrası ortaya çıkan alanlar otopark olarak kullanılmak üzere düzenlendi. Böylelikle iki işi bir arada yapmış olduk. Hem şehrimiz metruk yapılardan temizleniyor hem de yeni otopark alanları ortaya çıkıyor” dedi.

İÇME SUYUNA YÜZDE 25 İNDİRİM

İçme suyuna yapılan indirime de değinen Gelgör “Belediye Meclisimiz Kasım ayı toplantısında içme suyuna yüzde 25 oranında indirim uygulamıştır. Bu bizim için çok önemli bir hizmettir. Doğalgaza, elektriğe, akaryakıta zam gelirken vatandaşımızın en temel ihtiyacı olan suya indirim yapmak fevkalade güzel bir hizmet olmuştur. İlçemizde 2019’da tonu 1,90 TL olan suya vatandaşımız 2020 yılında 1,50 TL ödeyecek. Ortalama 100 TL fatura ödeyen bir vatandaşımız 25 TL daha az ödeyecek. Halkımızın bütçesine bir nebze de olsa katkı sağlanmış olacaktır. ” diye konuştu.

SOYAL PROJELER TAKDİR TOPLADI

Başkan Gelgör, kısa sürede hayata geçirdiği sosyal projelerle de vatandaşın takdirini kazandı. Cenaze hizmetlerinin ücretsiz yapılması, hoş geldin bebek projesi, camilerin temizliği ve ilkokula başlayan çocuklara defter kalem yardımı gibi sosyal projeler ilçe halkından tam not aldı.

Sosyal projelere yenilerinin ekleneceğini dile getiren Gelgör şu ifadeleri kullandı:

“Bizim halkımıza beyan ettiğimiz sosyal projelerimiz vardı. Bunlar belediye olarak vatandaşımızın yanında olduğumuzu hissettirecek, vatandaş belediye iş birliğini güçlendirecek projelerdi. Özellikle insan hayatı için en önemli üç evre olan doğumda, düğünde ve cenazede vatandaşımızın yanında olacağımızı beyan etmiştik. Buna yönelik projeleri hızlı bir şekilde hayata geçirdik.

CENAZE HİZMETLERİ ARTIK ÜCRETSİZ

Vatandaşlarımıza hem maddi yük getiren hem de o acılı günlerinde sürekli bir uğraşı içerisinde olmalarına neden olan cenaze işlerini belediye olarak tamamen üstlendik. Belediye Meclisi, kasım ayı toplantısında gerekli düzenlemeyi yaptı. 2020 Ocak ayından itibaren vatandaşlarımızdan mezar ücreti dahil hiçbir ücret alınmadan cenaze hizmetleri belediyemizce yapılacaktır.

HOŞ GELDİN BEBEK PROJESİ

Bizim için manevi önemi yüksek olan bir sosyal proje de Hoş geldin Bebek Projesidir. İlçemizde yeni doğan her bebeği belediyemizin hoş geldin hediyesi ile karşılıyoruz. Bebeği olan aileleri evlerinde ziyaret ediyor ve hediyemizi takdim ediyoruz. Özellikle annelerin uzun süre yardımcısı olacak bir bebek çantası; içerisinde battaniye, bebek bezi, ateş ölçer, bebek pudrası, tırnak makası gibi bebek bakım ürünleri var. Tabi bizim için güzel olan her doğan yeni bebeğe hoş geldin bebek diyebilmek, annelerin bu mutluluğunu paylaşabilmektir.

KİTAPLAR DEVLETTEN DEFTER KALEM BELEDİYEDEN

Eğitin noktasında da önemli çalışmalarımız var. Bunlardan birisi seçim sürecinde çocuklarımıza söz verdiğimiz ‘Kitaplar Devletten, Defter Kalem Belediyeden’ Projesi. Bu sene okullar başladığında projeyi ilk defa uyguladık. Hem öğrencilerimiz, hem öğretmenlerimiz hem de veliler memnun kaldı. Gelecek yıllarda da projeye devam edeceğiz. Devletimiz kitapları veriyor biz de öğrencilerimizin defterlerini ve kalemlerini veriyoruz.

EĞİTİME DESTEK

Eğitime desteğimiz bununla da sınırlı değil. Başta okullarımızın fiziki ihtiyaçlarına yardımcı oluyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile eğitimin geliştirilmesi noktasında iki ayrı protokol imzaladık. Söz konusu eğitim olduğunda belediye olarak her zaman varız. Eğitime desteğimiz devam edecektir.

CAMİLERİN TEMİZLİĞİ BELEDİYEDEN

Okullarımızın dışında bir diğer önem verdiğimiz konu da ibadethanelerimiz. Camilerimizin yıllık genel temizliğini ve bakımlarını yaptırıyoruz. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayı başlangıcında tüm camilere detaylı bir temizlik yaptırdık. Bu uygulamamızı da periyodik olarak devam ettiriyoruz.

Sosyal projelerimiz bunlarla da sınırlı kalmayacak. Vatandaşlarımızın ihtiyaç hissettiği her konuda vatandaşımızın yanında olacağız. Bizim en önemli vizyonumuz bu. Halk belediyeciliği yapacağız, halkımızın gönlünde yer alacağız.”

OSMANCIK TARİHİNİN EN BÜYÜK FESTİVALİ YAPILDI

Başkan Gelgör, 27 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Osmancık Pırlanta Pirinç Kültür ve sanat Festivali hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Festival öncesinde olağanüstü bir hazırlık süreci yaşadıklarını kaydeden Gelgör, yapılan titiz organizasyonlar sayesinde bölgenin en güzel festivalini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Festivalin Osmancık tarihinde ilk defa bu kadar kapsamlı yapıldığına işaret eden Gelgör “Osmancık Pirinç Festivali ilçemizin tanıtılması noktasında önemli bir etkinlik. Ne yazık ki 4 yıldır düzenlenmiyordu. Bu sene ilk defa kapsamlı bir festival organize ettik. Halkımız 9 gün boyunca çeşitli etkinliklerle dolu dolu bir festival yaşadı.

7’DEN 70’E HERKESE HİTAP EDEN ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ

Bölgenin en büyük güreş organizasyonunu gerçekleştirdik. Yaklaşık 500 pehlivan er meydanındaydı. Kırkpınar’ı aratmayan, Anadolu’nun Kırkpınar’ı diyebileceğimiz bir güreşe ev sahipliği yaptı ilçemiz.

Yine At Yarışları da ulusal çapta yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Festivalimizin en önemli özelliği 7’den 70’e herkese hitap eden etkinliklere yer verilmesiydi. İlçemizde ilk defa düzenlenen etkinlikler yapıldı.

GENÇLİK FESTİVALİ, ÇOCUK FESTİVALİ, KONSERLER VE DAHASI

Gençlik Festivali kapsamında MotoKross, Off-Road ve AutoFest etkinlikleri düzenlendi. Çocuk Festivali kapsamında çocuklarımızı eğlendiren etkinliklere yer verildi.

Birisi yerel sanatçılar konseri olmak üzere dört akşam konser verildi. Binlerce kişi konserlere akın etti. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle her yaşta, her kesimden insan oradaydı, herkes eğlendi.

DAHA YAŞANABİLİR BİR OSMANCIK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bizim bir sloganımız vardı; “Osmancık daha yaşanabilir, ‘herkesin mutlu olduğu, huzurlu, eğlenceli bir şehir olsun.’ Osmancık’ta belediyemiz hem alt yapı üst yapı faaliyetlerini yapacak, hem de halkımızın huzuru, mutluluğu için çalışacak. Şehrimizi imar etmek de bizim görevimiz vatandaşlarımızı eğlendirmek de bizim görevimiz.

Biz her alanda çok çalışıyoruz. Çok çalışacağız ki Osmancık daha yaşanabilir bir şehir olsun, çok çalışacağız ki Osmancık herkesin mutlu olduğu, huzurlu, eğlenceli bir şehir olsun.”